Το MILIMAT είναι ένα 2ετές έργο που χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Erasmus+ της ΕΕ και εστιάζει στην ένταξη των μεταναστών σε πολυπολιτισμικές ομάδες του αγροτικού χώρου. Το έργο στοχεύει στην ανάπτυξη αρκετών πόρων κατάρτισης για αγρότες και μετανάστες εργάτες στον αγροτικό τομέα, με στόχο την προώθηση δίκαιων εργασιακών σχέσεων και την ενθάρρυνση της δέσμευσης για τα ευρωπαϊκά εργασιακά δικαιώματα. Στο έργο MILIMAT συντονιστής εταίρος είναι η CIA Agricoltori Italiani Umbria (Ιταλική Συνομοσπονδία Αγροτών της Ούμπρια).
info@milimat.eu
Το έργο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Το περιεχόμενο του παρόντος ιστότοπου αντικατοπτρίζει μόνο τις απόψεις του συγγραφέα και η Επιτροπή δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτόν.
Migrants Labour Insertion in Multicultural Agricultural Teams
We are currently building the MILIMAT Training and Collaboration Platform – a space designed to facilitate communication between farmers and migrant workers, share the calendar of agricultural campaigns, and access to educational materials developed through our project, among other functionalities.
To ensure you don’t miss out on the launch, be sure to join our mailing list and follow us on Facebook and Twitter.